Ko-med
81 888 63 33
Język: PL / EN

Opieka dla Ciebie

Echo serca - badanie echokardiograficzne

Twoje serce codziennie wykonuje ciężką pracę! Aby ocenić stan serca trzeba przyjrzeć się mu dokładniej wykonując badanie echokardiograficzne.

To właśnie w celu precyzyjnej oceny budowy i funkcji serca, wykonuje się badanie echokardiograficzne, czyli inaczej "Echo Serca". Jest to bardzo precyzyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia zobrazowanie struktur serca i dużych naczyń.

 

Technika badania

Podczas badania lekarz przykłada do klatki piersiowej pacjenta (leżącego na leżance) głowicę ultrasonograficzną, dzięki której możliwe jest uwidocznienie budowy, pracy i funkcji serca. Częścią badania echokardiograficznego jest też badanie dopplerowskie, które umożliwia ocenę prędkości ruchu tkanek serca oraz ocenę przepływu krwi w sercu i wielkich naczyniach (aorta, pień płucny) oraz przez zastawki serca.

Należy pamiętać, że echo serca stanowi jedno z podstawowych badań diagnostycznych w kardiologii. Pozwala ono na postawienie prawidłowej diagnozy ze względu na duże ilości informacji o Twoim sercu, jakie można dzięki niemu uzyskać.


Wskazania do wykonania echa serca:

  • diagnostyka wad serca (ocena szmerów, które lekarz wysłuchał nad sercem);
  • ocena serca u chorych z bólami w klatce piersiowej;
  • diagnostyka omdleń;
  • diagnostyka nadciśnienia tętniczego;
  • podejrzenie guza serca;
  • ocena serca u chorych z wywiadem zatorowości płucnej bądź po epizodzie niedokrwienia mózgu, w celu poszukiwania źródła udaru.


Przygotowanie do badania

Chory nie wymaga specjalnego przygotowania. Wskazane jest jedynie, aby pacjent nie był zbyt najedzony.

Uwaga. Powyższe opracowania mają charakter informacyjny i nie mogą stanowić jedynych wskazań do wykonania powyższych badań bądź roszczeń ze strony pacjenta. O więcej informacji poproś lekarza.