Ko-med
81 888 63 33
Język: PL / EN

Opieka dla Ciebie

Holter RR (ciśnieniowy)

Podczas dnia Twoje serce pompuje krew z różną siła. Inaczej pracuje kiedy jesteś w pracy, inaczej w trakcie spaceru, jeszcze inaczej podczas snu.

Ciśnieniowy Holter RR jest urządzeniem, które pozwala badać ciśnienia tętnicze pacjenta przez cała dobę, podczas różnych aktywności oraz także w czasie snu. W porównaniu z tradycyjną metodą pomiaru ciśnienia tętniczego, dokładniej obrazuje rzeczywiste ciśnienie chorego, a przede wszystkim ujawnia ciśnienie w czasie różnych aktywności pacjenta, w których zwykle, chory nie ma możliwości pomiaru ciśnienia, np. w sytuacji stresowej w pracy czy podczas snu.

 

Technika badania

Badanie holterem ciśnieniowym polega na rejestracji ciśnienia tętniczego krwi pacjenta przez całą dobę. Pacjent nosi aparat, który pompuje powietrze do mankietu umieszczonego na ramieniu.

Pomiary są sygnalizowane krótkimi dźwiękami. Pojedynczy sygnał dźwiękowy sygnalizuje pacjentowi, że za chwilę rozpocznie się pomiar. Należy się wtedy zatrzymać i wyprostować rękę, na której założony jest mankiet. Po wykonaniu pomiaru można wrócić do normalnego wykonywania czynności.

W razie pomiaru błędnego aparat zasygnalizuje dwoma krótkimi sygnałami, że będzie chciał powtórzyć pomiar. Wtedy należy postarać się lepiej wyprostować rękę lub sprawdzić czy mankiet nie przesunął się z miejsca wyznaczonego przez pielęgniarkę przy zakładaniu holtera. W każdym takim wypadku należy przesunąć mankiet na właściwą pozycję.

Drogi Pacjencie! Podczas wykonywania tego badania, musisz pamiętać, aby nie zamoczyć urządzenia pomiarowego, ponieważ zamoczenie powoduje uszkodzenie urządzenia i należy się wówczas liczyć z kosztami naprawy lub wymiany. Jest jednak na to rada. Jako że, pomiary w ciągu dnia są wykonywane co 15 minut (w nocy bez sygnału dźwiękowego oznaczającego pomiar co 30 minut), dopuszczalne jest zdjęcie na krótki czas aparatu przed kąpielą lub wzięciem prysznica. Holter należy zdjąć po udanym pomiarze i umyć się w czasie kilkunastu minut (aby zdążyć przed następnym pomiarem). Po kąpieli należy założyć holter jak przy zakładaniu w gabinecie.
Raportowanie wyników

Pacjent otrzymuje dzienniczek, w którym należy zapisywać objawy i zdarzenia mające miejsce podczas badania, godzinę zażycia leków (trzeba zapisać nazwę i dawkę przyjętego leku, czynności wykonywane przez chorego – marsz, bieg, drzemka w ciągu dnia, początek snu nocnego i jego zakończenie) oraz silne stany emocjonalne.

Ważne jest, aby pacjent rozumiał, ze im więcej danych zebranych podczas badania dostarczy lekarzowi, tym bardziej precyzyjną diagnozę będzie mógł on postawić.

 

Wskazania do wykonania holtera ciśnieniowego:

  • kontrola skuteczności leczonego nadciśnienia;
  • diagnostyka nadciśnienia nocnego (występuje tylko w nocy);
  • diagnostyka nadciśnienia „białego fartucha” (występuje tylko w gabinecie lekarskim, a poza nim u chorego nie stwierdza się podwyższonych wartości ciśnienia).

 

Przygotowanie do badania

Nie wymaga specjalnego przygotowania poza zwykłą higieną osobistą.

Uwaga. Powyższe opracowania mają charakter informacyjny i nie mogą stanowić jedynych wskazań do wykonania powyższych badań bądź roszczeń ze strony pacjenta. O więcej informacji poproś lekarza.